Microchip Technology PIC24F08KM101-E/SO Bulk sales (1 piece or more)
4.9 638 ratings
PIC24F08KM101-E/SO main image
Model Number
PIC24F08KM101-E/SO
Datasheet
PIC24F08KM101-E/SO PDF
Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SOIC
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
PIC® XLP™ 24F
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Speed
32MHz
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
18
Program Memory Size
8KB (2.75K x 24)
EEPROM Size
512 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x10b/12b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)