Microchip Technology PIC24F08KL302-E/SP Bulk sales (1 piece or more)
4.9 743 ratings
PIC24F08KL302-E/SP main image
Model Number
PIC24F08KL302-E/SP
Datasheet
PIC24F08KL302-E/SP PDF
Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SPDIP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
PIC® XLP™ 24F
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Speed
32MHz
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
24
Program Memory Size
8KB (2.75K x 24)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)