Microchip Technology PIC24F08KL200-E/ST (1 Tube)
4.9 859 ratings
PIC24F08KL200-E/ST main image
Model Number
PIC24F08KL200-E/ST
Datasheet
PIC24F08KL200-E/ST PDF
Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 14TSSOP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
PIC® XLP™ 24F
Packaging
Tube
Product Status
Active
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
12
Program Memory Size
8KB (2.75K x 24)
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 7x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)