Microchip Technology PIC24F08KA102-E/SO Bulk sales (1 piece or more)
4.9 677 ratings
PIC24F08KA102-E/SO main image
Model Number
PIC24F08KA102-E/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
PIC24F08KA102-E/SO PDF
Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SOIC
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
PIC® XLP™ 24F
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Digi-Key Programmable
Not Verified
Core Processor
PIC
Core Size
16-Bit
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
24
Program Memory Size
8KB (2.75K x 24)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
512 x 8
RAM Size
1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 9x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)