Microchip Technology PIC24F04KL100-E/ST (1 Tube)
4.9 700 ratings
PIC24F04KL100-E/ST main image
Model Number
PIC24F04KL100-E/ST
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
PIC24F04KL100-E/ST PDF
Description
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 14TSSOP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
PIC® XLP™ 24F
Packaging
Tube
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Core Processor
PIC
Core Size
16-Bit
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
12
Program Memory Size
4KB (1.375K x 24)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)