Microchip Technology PIC18LF26K83-E/SO (1 Tube)
4.9 796 ratings
PIC18LF26K83-E/SO main image
Model Number
PIC18LF26K83-E/SO
Datasheet
PIC18LF26K83-E/SO PDF
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Tube
Speed
64MHz
Connectivity
CANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O
25
Program Memory Size
64KB (32K x 16)
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 24x12b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)