Microchip Technology PIC18F8627-E/PT Bulk sales (1 piece or more)
4.9 676 ratings
PIC18F8627-E/PT main image
Model Number
PIC18F8627-E/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
PIC18F8627-E/PT PDF
Description
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 80TQFP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
PIC® 18F
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Verified
Core Processor
PIC
Core Size
8-Bit
Speed
25MHz
Connectivity
EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
70
Program Memory Size
96KB (48K x 16)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 16x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)