Microchip Technology PIC18F6627-E/PT (160 per Tray Full Tray)
4.9 843 ratings
PIC18F6627-E/PT main image
Model Number
PIC18F6627-E/PT
Datasheet
PIC18F6627-E/PT PDF
Description
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 64TQFP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
PIC® 18F
Packaging
Tray
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
25MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
54
Program Memory Size
96KB (48K x 16)
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 12x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)