Microchip Technology PIC18F6621-E/PT Bulk sales (1 piece or more)
4.9 786 ratings
PIC18F6621-E/PT main image
Model Number
PIC18F6621-E/PT
Datasheet
PIC18F6621-E/PT PDF
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Series
PIC® 18F
Packaging
Bulk
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
25MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
53
Program Memory Size
64KB (32K x 16)
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
3.75K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 12x10b
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)