Microchip Technology PIC18F65K90-E/PT Bulk sales (1 piece or more)
4.6 806 ratings
PIC18F65K90-E/PT main image
Model Number
PIC18F65K90-E/PT
Datasheet
PIC18F65K90-E/PT PDF
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Series
PIC® XLP™ 18K
Packaging
Bulk
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
64MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
53
Program Memory Size
32KB (16K x 16)
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 16x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)