Microchip Technology PIC18F46Q71-E/MP (1 Tube)
4.9 671 ratings
PIC18F46Q71-E/MP main image
Model Number
PIC18F46Q71-E/MP
Datasheet
PIC18F46Q71-E/MP PDF
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40QFN
In Stock : 300
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
PIC® 18F
Packaging
Tube
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
64MHz
Connectivity
FIFO, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
37
Program Memory Size
64KB (64K x 8)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 35x12b SAR; D/A 2x8b, 1x10b
Oscillator Type
External, Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)