Microchip Technology PIC18F46K20-E/P (1 Tube)
4.9 707 ratings
PIC18F46K20-E/P main image
Model Number
PIC18F46K20-E/P
Datasheet
PIC18F46K20-E/P PDF
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
PIC® XLP™ 18K
Packaging
Tube
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
48MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
35
Program Memory Size
64KB (32K x 16)
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 14x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)