Microchip Technology PIC18F4610-E/P Bulk sales (1 piece or more)
4.6 659 ratings
PIC18F4610-E/P main image
Model Number
PIC18F4610-E/P
Datasheet
PIC18F4610-E/P PDF
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Series
PIC® 18F
Packaging
Bulk
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
25MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
36
Program Memory Size
64KB (32K x 16)
RAM Size
3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 13x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)