Microchip Technology PIC18F45K20-E/PT (1 Tray)
4.8 685 ratings
PIC18F45K20-E/PT main image
Model Number
PIC18F45K20-E/PT
Datasheet
PIC18F45K20-E/PT PDF
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
In Stock : 627
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
PIC® XLP™ 18K
Packaging
Tray
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
48MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
35
Program Memory Size
32KB (16K x 16)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 14x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)