Microchip Technology PIC18F4585-E/PT (1 Tray)
4.9 706 ratings
PIC18F4585-E/PT main image
Model Number
PIC18F4585-E/PT
Datasheet
PIC18F4585-E/PT PDF
Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44TQFP
In Stock : 1804
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
PIC® 18F
Packaging
Tray
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
25MHz
Connectivity
CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
36
Program Memory Size
48KB (24K x 16)
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
3.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 11x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)