Microchip Technology PIC18F4539-E/P Bulk sales (1 piece or more)
4.7 842 ratings
PIC18F4539-E/P main image
Model Number
PIC18F4539-E/P
Datasheet
PIC18F4539-E/P PDF
Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 40DIP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Series
PIC® 18F
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
40MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
32
Program Memory Size
24KB (12K x 16)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
1408 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)