Microchip Technology PIC18F4525-E/P (1 Tube)
4.9 797 ratings
PIC18F4525-E/P main image
Model Number
PIC18F4525-E/P
Datasheet
PIC18F4525-E/P PDF
Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 40DIP
In Stock : 597
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
PIC® 18F
Packaging
Tube
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
25MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
36
Program Memory Size
48KB (24K x 16)
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 13x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)