Microchip Technology PIC18F27Q83-E/SP (1 Tube)
4.9 891 ratings
PIC18F27Q83-E/SP main image
Model Number
PIC18F27Q83-E/SP
Datasheet
PIC18F27Q83-E/SP PDF
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SPDIP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
PIC® 18F
Packaging
Tube
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
64MHz
Connectivity
CANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O
25
Program Memory Size
128KB (128K x 8)
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
12.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 24x12b; D/A 1x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)