Microchip Technology PIC18F26Q71-E/SO (1 Tube)
4.7 876 ratings
PIC18F26Q71-E/SO main image
Model Number
PIC18F26Q71-E/SO
Datasheet
PIC18F26Q71-E/SO PDF
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC
In Stock : 246
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
PIC® 18F
Packaging
Tube
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
64MHz
Connectivity
FIFO, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
26
Program Memory Size
64KB (64K x 8)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 24x12b SAR; D/A 2x8b, 1x10b
Oscillator Type
External, Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)