Microchip Technology PIC18F26K80-E/SS (1 Tube)
4.6 637 ratings
PIC18F26K80-E/SS main image
Model Number
PIC18F26K80-E/SS
Datasheet
PIC18F26K80-E/SS PDF
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SSOP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
PIC® XLP™ 18K
Packaging
Tube
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
64MHz
Connectivity
ECANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
24
Program Memory Size
64KB (32K x 16)
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)