Microchip Technology PIC18F26K20-E/SP (1 Tube)
4.6 897 ratings
PIC18F26K20-E/SP main image
Model Number
PIC18F26K20-E/SP
Datasheet
PIC18F26K20-E/SP PDF
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SPDIP
In Stock : 4815
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
PIC® XLP™ 18K
Packaging
Tube
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
48MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
24
Program Memory Size
64KB (32K x 16)
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 11x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)