Microchip Technology PIC18F26K20-E/ML (1 Tube)
4.9 602 ratings
PIC18F26K20-E/ML main image
Model Number
PIC18F26K20-E/ML
Datasheet
PIC18F26K20-E/ML PDF
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28QFN
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
PIC® XLP™ 18K
Packaging
Tube
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
48MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
24
Program Memory Size
64KB (32K x 16)
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 11x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)