Microchip Technology PIC18F25K50-E/SP (1 Tube)
4.6 696 ratings
PIC18F25K50-E/SP main image
Model Number
PIC18F25K50-E/SP
Datasheet
PIC18F25K50-E/SP PDF
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SPDIP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
PIC® XLP™ 18K
Packaging
Tube
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
48MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART, USB
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
22
Program Memory Size
32KB (16K x 16)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 14x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)