Microchip Technology PIC18F2580-E/SP (1 Tube)
4.9 877 ratings
PIC18F2580-E/SP main image
Model Number
PIC18F2580-E/SP
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
PIC18F2580-E/SP PDF
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SPDIP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
PIC® 18F
Packaging
Tube
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Core Processor
PIC
Core Size
8-Bit
Speed
25MHz
Connectivity
CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
25
Program Memory Size
32KB (16K x 16)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)