Microchip Technology PIC18F2539T-E/SO Bulk sales (1 piece or more)
4.9 630 ratings
PIC18F2539T-E/SO main image
Model Number
PIC18F2539T-E/SO
Datasheet
PIC18F2539T-E/SO PDF
Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SOIC
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
PIC® 18F
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Core Size
8-Bit
Speed
40MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
21
Program Memory Size
24KB (12K x 16)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
1408 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 5x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)