Microchip Technology PIC18F2480-E/SP (1 Tube)
4.5 772 ratings
PIC18F2480-E/SP main image
Model Number
PIC18F2480-E/SP
Datasheet
PIC18F2480-E/SP PDF
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SPDIP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
PIC® 18F
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
25MHz
Connectivity
CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
25
Program Memory Size
16KB (8K x 16)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)