Microchip Technology PIC18F2423-E/ML (1 Tube)
5.0 741 ratings
PIC18F2423-E/ML main image
Model Number
PIC18F2423-E/ML
Datasheet
PIC18F2423-E/ML PDF
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
PIC® 18F
Packaging
Tube
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
40MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
25
Program Memory Size
16KB (8K x 16)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 10x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)