Microchip Technology PIC18F242-E/SO (1 Tube)
4.8 777 ratings
PIC18F242-E/SO main image
Model Number
PIC18F242-E/SO
Datasheet
PIC18F242-E/SO PDF
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC
In Stock : 340
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
PIC® 18F
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
40MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
23
Program Memory Size
16KB (8K x 16)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 5x10b
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)