Microchip Technology PIC18F23K20-E/SS Bulk sales (1 piece or more)
4.9 674 ratings
PIC18F23K20-E/SS main image
Model Number
PIC18F23K20-E/SS
Datasheet
PIC18F23K20-E/SS PDF
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SSOP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Series
PIC® XLP™ 18K
Packaging
Bulk
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
48MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
24
Program Memory Size
8KB (4K x 16)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 11x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)