Microchip Technology PIC18F2320-E/SP Bulk sales (1 piece or more)
4.9 722 ratings
PIC18F2320-E/SP main image
Model Number
PIC18F2320-E/SP
Datasheet
PIC18F2320-E/SP PDF
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SPDIP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Series
PIC® 18F
Packaging
Bulk
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
25MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
25
Program Memory Size
8KB (4K x 16)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 10x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)