Microchip Technology PIC18F15Q41-E/SO (1 Tube)
4.9 726 ratings
PIC18F15Q41-E/SO main image
Model Number
PIC18F15Q41-E/SO
Datasheet
PIC18F15Q41-E/SO PDF
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 20SOIC
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
PIC® 18F
Packaging
Tube
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
64MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
18
Program Memory Size
32KB (32K x 8)
EEPROM Size
512 x 8
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 17x12b; D/A 2x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)