Microchip Technology PIC18F1230-E/SS (1 Tube)
4.9 634 ratings
PIC18F1230-E/SS main image
Model Number
PIC18F1230-E/SS
Datasheet
PIC18F1230-E/SS PDF
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SSOP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
PIC® 18F
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
25MHz
Connectivity
UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
16
Program Memory Size
4KB (2K x 16)
EEPROM Size
128 x 8
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 4x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)