Microchip Technology PIC18F06Q40-E/SL (1 Tube)
4.5 627 ratings
PIC18F06Q40-E/SL main image
Model Number
PIC18F06Q40-E/SL
Datasheet
PIC18F06Q40-E/SL PDF
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 14SOIC
In Stock : 3983
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
PIC® 18F
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
64MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
12
Program Memory Size
64KB (64K x 8)
EEPROM Size
512 x 8
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 11x12b; D/A 2x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)