Microchip Technology PIC18F04Q40-E/ST (1 Tube)
4.9 716 ratings
PIC18F04Q40-E/ST main image
Model Number
PIC18F04Q40-E/ST
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
PIC18F04Q40-E/ST PDF
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 14TSSOP
In Stock : 571
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
PIC® 18F
Packaging
Tube
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Core Processor
PIC
Core Size
8-Bit
Speed
64MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
12
Program Memory Size
16KB (16K x 8)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
512 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 1x12b; D/A 2x8b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)