Microchip Technology PIC16LF818T-E/ML Bulk sales (1 piece or more)
4.9 783 ratings
PIC16LF818T-E/ML main image
Model Number
PIC16LF818T-E/ML
Datasheet
PIC16LF818T-E/ML PDF
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 28QFN
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
PIC® 16F
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Speed
10MHz
Connectivity
I²C, SPI
Number of I/O
16
Program Memory Size
1.75KB (1K x 14)
EEPROM Size
128 x 8
RAM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 5x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)