Microchip Technology PIC16LF727-E/PT Bulk sales (1 piece or more)
4.9 899 ratings
PIC16LF727-E/PT main image
Model Number
PIC16LF727-E/PT
Datasheet
PIC16LF727-E/PT PDF
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
PIC® XLP™ 16F
Packaging
Bulk
Speed
20MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Number of I/O
36
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
RAM Size
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 14x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)