Microchip Technology PIC16LF723-E/SS Bulk sales (1 piece or more)
4.6 828 ratings
PIC16LF723-E/SS main image
Model Number
PIC16LF723-E/SS
Datasheet
PIC16LF723-E/SS PDF
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
PIC® XLP™ 16F
Packaging
Bulk
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
20MHz
Number of I/O
25
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
RAM Size
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 11x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)