Microchip Technology PIC16LF723-E/SO Bulk sales (1 piece or more)
4.9 601 ratings
PIC16LF723-E/SO main image
Model Number
PIC16LF723-E/SO
Datasheet
PIC16LF723-E/SO PDF
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
PIC® XLP™ 16F
Packaging
Bulk
Speed
20MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
25
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
RAM Size
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 11x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)