Microchip Technology PIC16LF721-E/ML (1 Tube)
4.6 616 ratings
PIC16LF721-E/ML main image
Model Number
PIC16LF721-E/ML
Datasheet
PIC16LF721-E/ML PDF
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20QFN
Series
PIC® 16F
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
16MHz
Number of I/O
17
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 12x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)