Microchip Technology PIC16LF19196-E/PT (1 Tray)
4.8 739 ratings
PIC16LF19196-E/PT main image
Model Number
PIC16LF19196-E/PT
Datasheet
PIC16LF19196-E/PT PDF
Description
FLASH
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
PIC® XLP™ 16F
Packaging
Tray
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
59
Program Memory Size
28KB (16K x 14)
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 45x12b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)