Microchip Technology PIC16LF19155-E/SS (1 Tube)
4.9 665 ratings
PIC16LF19155-E/SS main image
Model Number
PIC16LF19155-E/SS
Datasheet
PIC16LF19155-E/SS PDF
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
In Stock : 551
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
PIC® XLP™ 16F
Packaging
Tube
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
24
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 20x12b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)