Microchip Technology PIC16LF1906-E/SP (1 Tube)
4.9 612 ratings
PIC16LF1906-E/SP main image
Model Number
PIC16LF1906-E/SP
Datasheet
PIC16LF1906-E/SP PDF
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SPDIP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
PIC® XLP™ 16F
Packaging
Tube
Speed
20MHz
Connectivity
LINbus, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
25
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 11x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)