Microchip Technology PIC16LF18857-E/ML (1 Tube)
4.9 609 ratings
PIC16LF18857-E/ML main image
Model Number
PIC16LF18857-E/ML
Datasheet
PIC16LF18857-E/ML PDF
Description
IC MCU 8BIT 56KB FLASH 28QFN
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
PIC® XLP™ 16F
Packaging
Tube
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O
25
Program Memory Size
56KB (32K x 14)
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)