Microchip Technology PIC16LF18854-E/SO Bulk sales (1 piece or more)
4.9 874 ratings
PIC16LF18854-E/SO main image
Model Number
PIC16LF18854-E/SO
Datasheet
PIC16LF18854-E/SO PDF
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
PIC® XLP™ 16F
Packaging
Bulk
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O
25
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)