Microchip Technology PIC16LF1847-E/SO (1 Tube)
4.9 732 ratings
PIC16LF1847-E/SO main image
Model Number
PIC16LF1847-E/SO
Datasheet
PIC16LF1847-E/SO PDF
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 18SOIC
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Packaging
Tube
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
15
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 12x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)