Microchip Technology PIC16LF18446-E/GZ (1 Tube)
4.9 782 ratings
PIC16LF18446-E/GZ main image
Model Number
PIC16LF18446-E/GZ
Datasheet
PIC16LF18446-E/GZ PDF
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 20UQFN
In Stock : 572
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
PIC® XLP™ 16F
Packaging
Tube
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
18
Program Memory Size
28KB (16K x 14)
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 17x12b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)