Microchip Technology PIC16LF18346-E/SS (1 Tube)
4.9 743 ratings
PIC16LF18346-E/SS main image
Model Number
PIC16LF18346-E/SS
Datasheet
PIC16LF18346-E/SS PDF
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 20SSOP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
PIC® XLP™ 16F
Packaging
Tube
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O
18
Program Memory Size
28KB (16K x 14)
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 17x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)