Microchip Technology PIC16LF1828-E/P (1 Tube)
4.9 600 ratings
PIC16LF1828-E/P main image
Model Number
PIC16LF1828-E/P
Datasheet
PIC16LF1828-E/P PDF
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP
Series
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
32MHz
Number of I/O
17
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 12x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)