Microchip Technology PIC16LF1827-E/SS (1 Tube)
4.5 843 ratings
PIC16LF1827-E/SS main image
Model Number
PIC16LF1827-E/SS
Datasheet
PIC16LF1827-E/SS PDF
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
Series
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
32MHz
Number of I/O
16
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
RAM Size
384 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 12x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)