Microchip Technology PIC16LF1826-E/SS (1 Tube)
4.9 627 ratings
PIC16LF1826-E/SS main image
Model Number
PIC16LF1826-E/SS
Datasheet
PIC16LF1826-E/SS PDF
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Series
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
32MHz
Number of I/O
16
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 12x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)